US penny and nickel

US penny and nickel

The US Mint takes a loss on penny and nickel production, costing 1.7 and 8 cents, respectively. However, with dimes and quarters costing 3.9 and 8.95 cents to produce, the US nets nearly $400 million per year because of “seigniorage”, the difference in costs to create all currency and face-values.

Previous Fact Next Fact
Categories: CurrencyPeoplePlaces

Latest FactRepublic Video

32 Incredible Easter Eggs You Missed in Harry Potter Movies